Відеофіксація порушень правил дорожнього руху

Відеофіксація порушень правил дорожнього руху

З 1 червня 2020 року в Україні запрацює система відеофіксації порушень правил дорожнього руху, раніше оголошена Міністерством внутрішніх справ України. Зі слів силового відомства, наразі система працює у тестовому режимі, та поки охоплюватиме лише порушення, пов’язані з обмеженням швидкості, хоча й законодавчі передумови для її ширшого використання були закладені раніше.
З огляду на набрання 14 травня Закону України №566-IX чинності, яким з Кодексу України про адміністративні правопорушення («КУпАП») було вилучено положення про нарахування штрафних балів, питання відеофіксації вочевидь стає особливо болючим для багатьох власників та користувачів транспортних засобів.

Як відбуватиметься процес відеофіксації порушення?

Припустімо, особа перевищила швидкість в межах зони розташування камери, яка зафіксувала це порушення. Інформація з такої камери надходить до відповідного центру обробки даних автоматичної фіксації порушень Департаменту патрульної поліції, де розглядається уповноваженим поліцейським, з врахуванням  відомостей отриманих з відповідних баз даних (реєстрів), на підставі чого особі буде винесено відповідну постанову про накладення адміністративного стягнення.

До слова, формулою для визначення порушення обмежень швидкості є:

Встановлене обмеження + 20 км/год + 3 км/год, де цифра 3 – допустиме відхилення роботи камери фото та відеофіксації.

Зауважимо, що КУпАП допускає розгляд справи без участі особи-порушника за умови використання автоматичних засобів відеофіксації дорожнього правопорушення.

Що робити, якщо отримали постанову?

Законом надається 30 днів для оплати штрафу з дня набрання постановою законної сили. При цьому, особа має право в межах 10 днів з дня такого набрання сплатити лише 50% штрафу, що вважатиметься виконанням адміністративного стягнення у повному обсязі. Сплатити можна за посиланням QR-коду, що зазначатиметься у постанові, або у інший зручний спосіб, зокрема, використовуючи онлайн платіжні системи.

Після винесення постанова друкується на паперовому бланку із спеціальними елементами захисту та протягом трьох днів надсилається особі рекомендованим листом з повідомленням на адресу місця реєстрації фізичної особи/юридичної особи.

Однак, скажімо переглянувши відео чи фотокадри, посилання на які міститься у постанові, особа має обґрунтовані підстави заперечувати правильність накладеного штрафу, законом у цьому випадку передбачається 10 днів на її оскарження до вищого органу поліції або суду, з дати набрання нею законної сили.

Коли у такому разі постанова набирає законної сили?

В день її вручення особі. Слід наголосити, що відмова від отримання, а також неотримання постанови за місцем реєстрації (проживання) порушника ПДР з її подальшим поверненням поштовим оператором підрозділу, що її видав, вважається належним отриманням для цілей виникнення у особи обов’язку по сплаті штрафу, а отже є напрочуд неефективним способом захисту для уникнення адміністративного стягнення. Крім того, особа, яка ухиляється від виконання постанови, напевне стикнеться з додатковими труднощами, адже доведеться сплатити уже повний розмір штрафу на тлі арештів на банківські рахунки та інше майно особи, потенційно накладених виконавцями.

Які подальші дії у такому випадку?

Більш сприятливим підходом буде оперативне отримання інформації щодо обставин порушення, їх об’єктивна оцінка, та прийняття одного з таких рішень: оскарження постанови, або ж сплата зменшеного розміру штрафу у перші 10 днів з дати набрання нею законної сили.

Не варто також нехтувати юридичною оцінкою спеціалістів, адже часто постанови можуть містити недоліки оформлення відповідно до законодавства, що є підставою для визнання їх судом незаконними.

Зазначимо, що зважаючи на правові дискусії навколо теми відеофіксації у минулому, а також інституційне рішення Конституційного суду 2010 року, особа має обґрунтовані підстави оскаржити постанову та досягти рішення на свою користь у суді посилаючись лише на наявність порушень Основного закону, зокрема, принципу індивідуалізації юридичної відповідальності та презумпції невинуватості.

Отже, залежно від обставин, особа має щонайменше три можливих опції обґрунтовано оскаржити постанову:

  • Відсутність складу правопорушення
  • За формальною ознакою
  • Виходячи з порушення загально-правових принципів.

Що робити, якщо хтось інший перебував за кермом автомобіля?

Безперечно, технічний аспект відео та фотофіксації має свої недоліки, адже, скажімо, законодавчо для встановлення правопорушення достатньо двох фотознімків з різних або протилежних ракурсів. За таких умов, уповноважений поліцейський зможе розпізнати державний номер автомобіля, однак не обличчя водія. Враховуючи це, ідентифікація особи-порушника, вочевидь, ґрунтуватиметься здебільшого на даних реєстру про власника або користувача транспортного засобу, на якому було вчинене правопорушення.

У зв’язку з чим, власникам автомобілів необхідно заздалегідь подбати про внесення належних користувачів до Єдиного державного реєстру транспортних засобів, що можна зробити у один з наступних способів:

  • через територіальні органи з надання сервісних послуг МВС
  • на офіційному сайті Головного сервісного центру МВС після авторизації за допомогою електронного кваліфікованого підпису
  • через веб-додаток, розміщений на такому веб-сайті.

Якщо ж цього зроблено не було, особа, яка керувала автомобілем, може в межах 20 календарних днів, з дня вчинення правопорушення або набрання постановою законною сили, звернутися до відповідного підрозділу поліції з заявою про вчинення такого правопорушення, а також квитанцією про сплату штрафу, що є підставою для звільнення власника автомобіля від відповідальності.

Однак, такі дії реального порушника складно гарантувати, позаяк напряму залежать від його добросовісності. Через що, власнику може знадобитися знайти інші важелі впливу, на кшталт: домовитися з особою, або, що більш радикально, заборонити користуватися та вилучити з її володіння свій транспортний засіб.

 

Команда SDM Partners закликає задля власної безпеки та оточуючих сумлінно дотримуватися правил дорожнього руху, однак пам’ятати, що кожен має право на справедливий розгляд його справи та правову допомогу за будь-яких обставин. У зв’язку з чим, у разі застосування адміністративних заходів, особливо якщо є підозри, що такі відбуваються з порушенням чинного законодавства України, наполегливо радимо звертатися за професійною допомогою до юриста.