На підприємствах і в організаціях згідно з вимогами чинного законодавства потрібно проводити військовий облік. Серед основних нормативно-правових актів, що є обґрунтуванням для такого обліку:
- – Закон України No 2232-XII “Про військовий обов’язок і військову службу” від 25.03.92 р.;
- – Закон України No 3543-XII “Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію” від 21.10.93 р.;
- – постанова Кабінету Міністрів України від 07.12.2016 р. No 921 “Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних” (далі – Порядок No 921).
У чому полягають ризики
Через брак часу й коштів підприємці нерідко не дотримуються законодавчих вимог у вказаній сфері. Військовий облік або не проводять взагалі, або проводять формально. Водночас недотримання законодавчих вимог щодо військового обліку може спричинити притягнення до адміністративної відповідальності за статтями 210, 210-1, 211, 211-1, 211-2, 211-3, 211-4, 211-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
У 2020 році кількість перевірок військового обліку зросла. Перевіряльники не завжди діють у межах чинного законодавства та дотримуються вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України. Щоб запобігти загрозі притягнення до адміністративної відповідальності, варто скористатися підтримкою адвоката. Досвідчені фахівці не допустять доведення ситуації до загрозливого стану.
Під час перевірки потрібно аналізувати лише ті документи й матеріали, які мають братися до уваги в межах такої перевірки.
Які порушення зазвичай виявляють перевіряльники
Передусім ідеться про порушення Порядку No 921, зокрема:
- · пункту 15 – не перебувають на військовому обліку особи (працівники), які з урахуванням установлених в Україні правил реєстрації місця проживання фізичних осіб мають перебувати на такому обліку;
- · пункту 37 – не проведено звірку даних особистих карток військовозобов’язаних із даними військових комісаріатів у поточному році; звірку проведено некоректно; частина військовозобов’язаних потребує повторного медичного переосвідчення відповідно до вимог наказу Міноборони No 402;
- · пунктів 40 – 43 – відповідну облікову інформацію до карток No П-2 не вносять або вносять неправильно;
- · пункту 44 – картотеку призовників і військовозобов’язаних побудовано з порушенням;
- · пункту 50 – не здійснено подання списків жінок, які пройшли підготовку за фахом, спорідненим із ВОС.
У чому полягають аргументи юридичного захисту під час перевірки
Залучення фахового адвоката в такій ситуації сприяє налагодженню конструктивного діалогу з представниками військкомісаріату. Зазвичай упевнена правова позиція допомагає запобігти оформленню постанови про порушення.
Зрештою, в запасі лишається альтернативний варіант захисту інтересів зацікавленої особи – оскарження вказаної постанови через суд. Постанови про притягнення до адміністративної відповідальності за статтями 210, 210-1, 211, 211-1, 211-2, 211-3, 211-4, 211-5 КУпАП нерідко складають неконкретно, що залишає шляхи для оскарження. Якщо постанова не містить обґрунтування з посиланнями на норми законів No 2232-XII і No 3543-XII та викладення обставин порушення, то залишається можливість визнати таку постанову незаконною та скасувати.
За будь-яких обставин ведення військового обліку не варто ігнорувати. Аби не створювати зайвих ризиків і перепон для свого бізнесу, дотримуйтесь вимог законодавства у цій сфері.