Виклик на допит: як себе вести, як діяти?

Виклик на допит: як себе вести, як діяти?

Виклик на допит, що таке допит – відповіді на ці питання відносяться до тих, які мають знати кожний громадянин. В статті ми з’ясуємо:

Що таке допит?

Допит — це слідча дія, яка проводиться з метою встановлення фактичних обставин кримінального провадження.

Кого можуть допитати?

Кожного, кому щось відомо про обставини даного кримінального провадження.

Приклад:

Ви йшли по вулиці та побачили, як у перехожого вкрали телефон. Перехожий повідомив поліцію про викрадення телефону. Було розпочато розслідування. Тоді, вас можуть допитати як свідка грабежу (викрадення телефону) в рамках даного розслідування.

Як можуть викликати на допит?

Виклик на допит може бути здійснено кількома способами, а саме:

 • вручення або надсилання повістки поштою, електронною поштою чи факсимільним зв’язком;
 • здійснення виклику по телефону;
 • здійснення виклику телеграмою.

Належним підтвердженням отримання особою повістки або ознайомлення з її змістом є:

 1. розпис особи про отримання повістки, в тому числі на поштовому повідомленні;
 2. відеозапис вручення особі повістки;
 3. будь-які інші дані, які підтверджують факт вручення особі повістки про виклик або ознайомлення з її змістом;
 4. якщо особа попередньо повідомила про адресу своєї електронної пошти, у випадку підтвердження її отримання особою відповідним листом електронної пошти.

Зверніть увагу:

 • хибною є думка про те, що якщо вас викликали на допит по телефону, то це є неналежним викликом, а тому можна без поважних причин ухилятись від допиту і за це нічого не буде;
 • у повістці про виклик на допит має бути зазначено зокрема: прізвище та посада особи, яка здійснює виклик; найменування та адреса установи, до якої здійснюється виклик; ім’я (найменування) особи, яка викликається, та її адреса; номер кримінального провадження, в рамках якого здійснюється виклик; процесуальний статус, в якому перебуває викликана особа; дата та час прибуття особи;  процесуальна дія (дії), для участі в якій викликається особа.

Які наслідки неприбуття на допит?

У разі не прибуття без поважних причин  на допит або не повідомлення про причини свого неприбуття – може бути накладено  грошового стягнення у розмірі:

 • від 0,25 до 0,5 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (567.50 грн – 1135.00 грн) у випадку неприбуття на виклик слідчого, прокурора;
 • від 0,5 до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1135.00 грн – 4540.00 грн) у випадку неприбуття на виклик слідчого судді, суду.

У разі неприбуття на виклик без поважної причини на допит більш як два рази – може бути застосовано привід (полягає у примусовому супроводженні особи до місця її виклику в зазначений час).

Поважними причинами неприбуття особи на допит є:

 • відсутність особи у місці проживання протягом тривалого часу внаслідок відрядження, подорожі тощо;
 • тяжка хвороба або перебування в закладі охорони здоров’я у зв’язку з лікуванням або вагітністю за умови неможливості тимчасово залишити цей заклад;
 • смерть близьких родичів, членів сім’ї чи інших близьких осіб або серйозна загроза їхньому життю;
 • несвоєчасне одержання повістки про виклик;
 • затримання, тримання під вартою або відбування покарання;
 • обмеження свободи пересування внаслідок дії закону або судового рішення;
 • обставини непереборної сили (епідемії, військові події, стихійні лиха або інші подібні обставини);
 • інші обставини, які об’єктивно унеможливлюють з’явлення особи на виклик.

Що це означає на практиці та як цим користуватись?

Приклад:

вас викликано слідчим на допит як свідка на конкретну дату, однак ви в цей час перебуватиме у відрядженні в іншому місті. Як бути? Я рекомендую в такому випадку заздалегідь подати слідчому заяву, в якій зазначити про причини неприбуття на допит цього дня та долучити копії підтверджуючих документів (наказ про відрядження, якщо є квитки). Таку заяву необхідно подати слідчому до початку допиту. Прослідкуйте за тим, щоб на вашому екземплярі заяви обов’язково була відмітка про отримання заяви (підпис, ініціали, посада слідчого, дата та час отримання заяви). Якщо слідчий відмовляється підписуватися в отриманні заяви, нічого страшного. В такому випадку, раджу подати дану заяву через канцелярію.

Зверніть увагу:

причини неприбуття на допит повинні бути дійсно поважними.

 • дійсно, законом передбачено випадки, коли особа може не прибути на допит у звя’зку з поважними причинами. Однак, я рекомендую не зловживати таким право та використовувати його зважено та правильно. Те, що у Вас зранку боліла голова або Ви вирішили поїхати в день допиту на дачу, припускаю, що слідством не будуть вважатися поважними причини неприбуття на допит. Хоча, закон не дає вичерпного переліку випадків поважності неприбуття на допит, однак не потрібно забувати, що цю «поважність» треба буде обґрунтовувати та доводити, тому тут раджу використовувати принцип розумності та співмірності.
 • своєчасність одержання повістки про виклик (порушення «трьох днів» при виклику на допит).

Що робити при порушенні «трьох днів» виклику на допит?

На цьому я би хотіла зупинитись окремо. Так як на обшуках наші адвокати часто стикаються з тим, що одразу після обшуку, а іноді – під час, коли особа ще в стресовому стані, втомлена та готова сказати та зробити все що їй скажуть, тільки б її залишили у спокої, слідчий пропонує провести одразу допит. Більшість на це погоджується, адже не обізнані у своїх правах.

Так, ч. 8 ст.135 КПК України встановлено, що особа має отримати повістку про виклик або бути повідомленою про нього іншим шляхом не пізніше ніж за три дні до дня, коли вона зобов’язана прибути за викликом. А п. 7 ч. 1 ст. 138 КПК України визначає, що несвоєчасне одержання повістки про виклик є поважною причиною неприбуття особи на виклик (зокрема на допит).

Законом передбачені виключення з цього загального правила, однак таки дії мають бути обґрунтовані. Такі випадки бувають дуже рідко. Зазвичай має бути застосовано правило «трьох днів».

Тому, у випадку намагання слідчого допитати особу одразу після обшуку або в будь-який йому зручний час, я рекомендую нашим клієнтам заявляти про те, що вони просять:

 • перенести допит у зв’язку з несвоєчасністю одержання виклику на допит (порушення «трьох днів») та
 • бажають користуватися під час давання показань правовою допомогою адвоката.

У моїй практиці ще не було випадків, коли після таких заяв слідчий продовжував наполягати на негайному допиті, адже вони розуміють можливі негативні наслідки. У таких випадках слідчий зазвичай  одразу або наступного дня вручає повістку про виклик особи на допит, але вже на іншу дату (але вже не раніше трьох днів). Це дає змогу, клієнту:

 1. відпочити морально та фізично після обшуку, який триває зазвичай кілька годин та дуже виснажує;
 2. підготуватись до допиту;
 3. більш впевнено почуватись під час допиту.

Чому важливо знати «процесуальний статус» під час допиту?

Так, кримінальним процесуальним кодексом України визначено поняття сторін та учасників кримінального процесу (свідок, підозрюваний, обвинувачений, потерпілий та інші). Тому, особу може бути допитано як свідка, підозрюваного, потерпілого і так далі. В залежності від того, який «процесуальному статусі» перебуває особа – залежать його права та обов’язки під час допиту. Приклад:

 • свідок: за відмову від давання показань (окрім показань щодо себе, а також членів її сім’ї чи близьких родичів, коло яких визначається законом) та/або завідомо неправдиве показання – передбачено кримінальну відповідальність.
 • підозрюваний: має право не говорити нічого з приводу підозри проти нього або у будь-який момент відмовитися відповідати на запитання.
Про права та обов’язки особи під час допиту має бути роз’яснено слідчим, прокурором, суддею до початку допиту. Тому, я рекомендую уважно ознайомлюватись з усіма правами та обв’язками та не нехтуватиме цим. Ми у SDM Partners наших клієнтів завжди готуємо до допитів, окремо детально роз’яснюємо їм права та обов’язки, щоб запобігти негативним наслідкам, які можуть виникнути у разі їх порушення.

Як дізнатись у якому «процесуальному статусі» перебуває особа?

Як вказано вище, у повістці про виклик на допит – має бути зазначено процесуальний статус, в якому перебуває викликана особа.

Як можна дізнатись про свої права та обов’язки під час допиту?

Є кілька способів:

 • ознайомитись шляхом самостійного аналізу тексту Кримінального процесуального кодексу. Також, раджу проаналізувати відповідні статті і Кримінального тексту та Конституції. Тексти кодексів є у відкритому доступі у мережі. Однак, статті часто містяться у різних розділах, тому самостійно знайти всі необхідні статті – складно;
 • знайти відповідну інформацію у мережі. Однак, є ризик того, що ця інформація не буде містити повного переліку статей та може бути не актуальною на момент ознайомлення, так як періодично вносяться зміни до кодексів;
 • ознайомитись до початку допиту. До початку проведення допиту слідчий, прокурор або суддя обов’язково роз’яснюють права та обов’язки особи. Однак, зазвичай таке роз’яснення проходить у дуже швидкому режимі, тому складно щось запам’ятати, а іноді зрозуміти. Але, ви завжди може попросити повторити або роз’яснити, або самі можете прочитати відповідні статті у протоколі допиту.
 • звернутись до адвоката. Ми у SDM Partners детально роз’яснюємо права та обов’язки своїм клієнтам, інформуємо про наслідки ти чи інших дій, пояснюємо на прикладах, у разі необхідності – даємо клієнтам роздруківки вже підібраних та систематизованих статей із законів та кодексів. Приділяємо роз’ясню прав та обов’язків стільки часу, скільки потребує клієнт. Така попередня робота з нашими клієнтами по підготовці до допиту, дозволяє мінімізувати негативні наслідки та дає змогу клієнтам відчувати себе більш впевнено під час допиту.