Зняття мораторію та відкриття ринку землі

Зняття мораторію та відкриття ринку землі

Питання необхідності зняття мораторію та відкриття ринку землі сільськогосподарського призначення (земель) останнім часом стало найбільш обговорюваним в українському суспільстві. Уже незабаром Верхов­на Рада України розглядатиме Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення» (Закон).

Одним із найбільш суттєвих побоювань в українському експертному середовищі, пов’язаних з відкриттям землі, є доступ до неї міжнародних інвесторів, які начебто мають викупити в українців всю землю та при цьому «витиснути» з неї українських фермерів, селян та українців загалом. Хоч таку позицію і не можна відкидати повністю, однак настання зазначеного вище сценарію є малоймовірним.

Чому? Власне, вже станом на сьогодні в Україні є чимала кількість іноземних інвесторів, які в тій чи іншій формі орендують українські землі. У найбільших орендарів, таких як Kernel, Ukrlandfarming, AP Group, МХП і «Астарта», загальна площа земель, які ними орендується, складає приблизно 2 млн га, тоді як загальна площа земель в Україні складає 30,7 млн га. Враховуючи, що орендна плата за використання та обробку земель в Україні є ледь не найнижчою серед усіх європейських країн, в Україні спостерігається вкрай низький попит на такі землі, і наголошувати на тому, що він збільшиться після відкриття ринку землі, досить передчасно.

Водночас, враховуючи, що при відкритті ринку землі їх номінальна вартість для викупу буде вкрай низькою порівняно з вартістю землі в інших європейських країнах, то існуватиме ризик їх викупу з подальшим перепродажем за більш високу ціну. Таке негативне явище може спричинити важкі наслідки для економіки України та українського суспільства. Законодавець має детально передбачити в майбутньому законі Україні встановлення можливих обмежень та заборон на продаж землі після її купівлі на земельних торгах протягом певного терміну або встановлення високих податків за перепродаж таких земель.

При відкритті ринку землі їх номінальна вартість для викупу буде вкрай низькою порівняно з вартістю землі в інших європейських країнах, то існуватиме ризик їх викупу з подальшим перепродажем за більш високу ціну.

Ще однією бажаною новелою в майбутньому законі було б запровадження механізму безкоштовної передачі земель для малих, середніх фермерських господарств та фізичних осіб, що орендують та оброблюють невеликі земельні площі у разі, якщо вони за період дії договору оренди землі вже сплатили її номінальну вартість.

Такі дії неодмінно посприяють тому, щоб пріоритет в отриманні земель був саме у українських громадян, які матимуть змогу отримати належну їм землю у власність та отримають можливість додатково придбати нову земельну ділянку для обробки. Водночас чинити перепони для чесних іноземних інвесторів у набутті права власності на такі землі також є недоречним, адже саме залучення іноземного капіталу сприяє розвитку української економіки та загалом української державності.

Тому у разі широкого суспільного обговорення та імплементації в майбутній закон України всіх необхідних запобіжників від можливих негативних наслідків відкриття ринку землі проблем у набутті у власність земель як для громадян України, так і для іноземних інвесторів виникнути не має.