В Україні почав діяти закон про мову

В Україні почав діяти закон про мову

В Україні почав діяти закон про мову: 6 липня набрав чинності Закон № 2704-VIII “Про забезпечення функціонування української мови як державної”.

Закон встановлює статус як єдиної державної мови – української. Громадяни України, а також особи, які подають заяву на отримання громадянства України, зобов’язані володіти державною мовою, рівень якої визначатиме Національна комісія зі стандартів державної мови.

З 16 липня 2021 р. рівень володіння державною мовою окремих категорій осіб (зокрема, прокурорів, суддів, членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, військовослужбовців Військової служби правопорядку України, державних службовців, керівників навчальних закладів) буде засвідчено державним сертифікатом про рівень володіння державною мовою. Сертифікат видаватиметься вищезгаданою Національною комісією (за винятком осіб, які займали вищевказані посади до зазначеної дати).

Національна комісія зі стандартів державної мови розробить та затвердить класифікацію рівнів володіння державною мовою з урахуванням рекомендацій Ради Європи з мовної освіти.

Судові процеси та справи у судах ведуться державною мовою. У позові, інша, окрім державної, мова може бути застосована у спосіб, визначений процесуальними кодексами та Законом “Про судоустрій і статус суддів”. Текст рішення суду має бути складено з урахуванням стандартів державної мови.

Державна мова є мовою навчального процесу в навчальних закладах, і починаючи з 16 липня 2020 року, всі наукові публікації видаватимуться державною мовою, англійською та/або іншими офіційними мовами ЄС.

Також з 16 липня 2021 року українською мовою мають проводитись культурні, мистецькі, розважальні та видовищні заходи. Використання інших мов під час таких заходів дозволяється, якщо це виправдано художнім та творчим задумом організатора заходу. Українська мова також визначається як мова туристичного та екскурсійного обслуговування.

Використання української мови для друкованих ЗМІ загальнодержавної та регіональної сфер розповсюдження стане обов’язковим через 2,5 роки; для друкованих засобів масової інформації, місцевої сфери розповсюдження, встановлений період на 5 років пізніше. Друкованим засобам масової інформації буде дозволено видаватися іншими мовами, за умови, що одночасно з відповідним тиражем видання іноземною мовою буде видано тираж державною мовою.

Починаючи з 16 липня 2022 року набуде чинності норма щодо ведення українською мовою інтернет-офісів (зокрема, веб-сторінки в соціальних мережах) органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій державної та муніципальної власності, засобів масової інформації, зареєстрованих в Україні, а також суб’єктів господарювання, які продають товари та послуги в Україні та зареєстровані в Україні. Поряд з інтернет версією українською мовою дозволені версії іншими мовами. Версія українською мовою повинна бути за обсягом та змістом інформації щонайменше як іноземною мовою та завантажуватися за замовчуванням для користувачів в Україні.

Застосування української мови в технічній та проектній документації запрацює з 16 липня 2020 р. Водночас, українська мова буде обов’язковою у рекламі. Вона має бути мовою реклами теле та радіомовлення.

Мовою в галузі охорони здоров’я, медичної допомоги та медичного обслуговування є державна мова. Однак на прохання особи, яка звертається за медичною допомогою чи медичним обслуговуванням, її персональне обслуговування може здійснюватися також іншою мовою, прийнятною для сторін. Обов’язок закладів охорони здоров’я складати державною мовою документи, які стосуються стану здоров’я пацієнтів, виникне з 16 липня 2020 року.

Вводиться посада Уповноваженого із захисту державної мови. Через шість місяців з дня призначення Уповноваженого запрацюють положення про розгляд ним скарг, здійснення державного контролю за застосуванням державної мови, а також про порядок накладення штрафів на суб’єктів господарювання за порушення закону щодо застосування державної мови у сфері обслуговування споживачів.

Прикінцеві положення передбачають адміністративну відповідальність за порушення Закону. Однак введення цієї норми переноситься на три роки, аби дати громадянам достатньо часу для опанування української мови на належному рівні.