Практика Антимонопольного комітету у справах про недобросовісну конкуренцію

Практика Антимонопольного комітету у справах про недобросовісну конкуренцію

Сучасний товарний ринок не може існувати без здорової конкуренції, але при цьому поряд із добросовісною конкуренцією мають місце різноманітні прояви порушень конкуренції – це те, що ми називаємо недобросовісна конкуренція.

Здійснення державного контролю за проявами недобросовісної конкуренції належить до компетенції Антимонопольного комітету України (далі – АМКУ).

Згідно з річним звітом 2020 року органи АМКУ припинили 147 порушень Закону України “Про захист від недобросовісної конкуренції” (далі – Закон). Загальна сума накладених штрафів становила близько 218,8 млн грн1.

Недобросовісна конкуренція, оманлива інформація

Відповідно до статті 1 Закону недобросовісною конкуренцією є будь-які дії в конкуренції, що суперечать торговим та іншим чесним звичаям у господарській діяльності.

Найпоширенішими прикладами недобросовісної конкуренції є порушення статті 15-1 Закону. Зазвичай більша частина від усього обсягу рішень АМКУ становлять справи саме за цією нормою, тобто йдеться про порушення конкуренції шляхом введення в оману споживача або невизначеного
кола осіб2.

Інформацією, що вводить в оману, вважають відомості:

  • які містять неповні, неточні або неправдиві дані про походження товару, виробника, продавця, спосіб виготовлення, джерела та спосіб придбання, реалізації, кількість, споживчі властивості, якість, комплектність, придатність до застосування, стандарти, характеристики, особливості реалізації товарів, робіт, послуг, ціну та знижку на них, а також про суттєві умови договору;
  • які містять посилання на обсяги виробництва, придбання, продажу або поставки товарів, виконання робіт, надання послуг, яких фактично не було на день поширення інформації;
  • про повноваження та права, які суб’єкти господарювання приписують собі, але юридично їх не мають, або про господарські відносини, в яких ці суб’єкти господарювання фактично не перебувають.

На практиці АМКУ перевіряє поширення неправдивої інформації, наприклад, у рекламі товарів чи послуг в мережі Інтернет, на листівках, плакатах зовнішньої та внутрішньої реклами, на телебаченні, радіо, у соціальних мережах, за власною ініціативою або за заявою фізичних/ юридичних осіб.
Хоча стаття 15-1 Закону і є найпоширенішою, але в більшості випадків її застосовують у сукупності з іншими статтями Закону, переважно зі статтею 4 Закону.

Далі наводимо приклади нещодавніх справ АМКУ про недобросовісну конкуренцію.

Оманлива інформація (неповна/неточна/неправдива) щодо походження товару та спосіб його виготовлення

В 2021 році АМКУ розглянув справу «MerSea»3 та наклав штраф у розмірі 70 746 (сімдесят тисяч сімсот сорок шість) гривень.

Справа полягала в тому, що товариство з обмеженою відповідальністю «Аквафрост» поширював в рекламі харчового продукту власного виробництва, зокрема паштету рибного з креветками «SHRIMPS», паштету рибного з лососем «SALMON», паштету рибного з морепродуктами «SEAFOOD», інформації, що вводить в оману, зокрема щодо країни походження продукції. Під час рекламування паштету рибного пастеризованого «MerSea» на телеканалі 1+1, використовувались описові матеріали, що пов’язують таку продукцію з Французькою Республікою та французькими традиціями, зокрема вираз «КОЛЕКЦІЯ ФРАНЦУЗЬКИХ ПАШТЕТІВ». При цьому відповідно до інформації, розміщеної на упаковці, виробником паштетів є ТОВ «Аквафрост», яке виробляє Продукцію в м. Чорноморськ (Одеська обл.). Нижче зображення продукції:

 

Mersea Pasteta

При цьому, внутрішня сторона упаковки Продукції містить напис «MerSea», а також зображення старовинного кварталу міста та Ейфелевої вежі міста Париж, столиці Французької Республіки, та напряму асоціюється з Французькою Республікою.

 Внутрішня сторона упаковки продукції містить напис MerSea

Окрім цього АМКУ ще встановлено ряд ознак, за якими Продукція пов’язувалася з французькими традиціями та Французькою Республікою, зокрема,

  • вираз «КОЛЕКЦІЯ ФРАНЦУЗЬКИХ ПАШТЕТІВ»;
  • наявність традиційної французької випічки (багета) у кадрі відеоролика;
  • демонстрацію споживачу переваг французького паштету над іншими
  • паштетами (вираз «ЯКЩО НАМАЗАТИ ФРАНЦУЗЬКУ ВИПІЧКУ ЗВИЧАЙНИМ ПАШТЕТОМ, ЇЙ ЦЕ МОЖЕ НЕ СПОДОБАТИСЬ»);
  • наявність виразу «ВАША ЇЖА СКАЖЕ ВАМ МЕРСІ»;
  • музичний супровід відеоматеріалу, характерний для французьких музичних творів.

АМКУ встановлено, що застосовані в Рекламі вирази, прийоми, музичний супровід, у сукупності з назвою Продукції, оформленням упаковки, призводять до сприймання споживачем Продукції як такої, що має зв’язок із Французькою Республікою, французьким походженням або французькими традиціями. Зазначені дії є порушенням статті 15-1 Закону, а тому суб’єкти господарювання мають ретельно перевіряти рекламні матеріали та упаковку продукції та утримуватись від дій, які можуть ввести в оману споживача, в тому числі щодо походження та виробника товару та зокрема внаслідок обраного способу викладення інформації.

Ще однією цікавою справою, яку розглянув АМКУ, була справа «LAMBRUSCO»4. АМКУ було встановлено, що Науково-виробниче підприємство «Нива» у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю (далі – ТОВ «Нива») поширювало на контретикетках вин власного виробництва під позначенням «LAMBRUSCO» оманливу інформацію, зокрема, що «При виробництві використовується виноград італійського походження», «Виготовлено за італійською технологією», «Неповторний, трохи терпкий смак досягається за рахунок поєднання білих та червоних сортів винограду італійського походження», що може вплинути на наміри споживачів придбати вино ТОВ «Нива» як італійських вин, що є порушенням, передбаченим статтею 15-1 Закону.

Комплекти етикеток Вин мають такий зовнішній вигляд:

 

Комплекти етикеток Вин

 

На думку АМКУ, інформація, що поширена латиницею на етикетках Вин більшим шрифтом, порівняно з інформацією, поширеною кирилицею, може сприйматися споживачами як така, що характеризує італійське, а не українське вино, зокрема, тому що на контретикетках Вин поширюється наступна інформація: Вина 1 – «При виробництві використовується виноград італійського походження»; Вина 2 – «Виготовлено за італійською технологією»; Вина 3 – «Неповторний, трохи терпкий смак досягається за рахунок поєднання білих та червоних сортів винограду італійського походження».

Зазначена інформація може сприйматися споживачами як інформація про те, що ці вина є італійськими, та може вплинути на наміри споживачів щодо придбання ними вин як італійських вин з відповідними споживчими властивостями, у той час як вина є українськими. Зазначені дії є порушенням статті 15-1 Закону, оскільки такі дії можуть ввести в оману споживача, в тому числі щодо походження та виробника товару та зокрема внаслідок обраного способу викладення інформації. За вказане порушення на ТОВ «Нива» було накладено штраф у розмірі 707 000 (сімсот сім тисяч) гривень.

Оманлива інформація (неповна/неточна/неправдива) щодо основних властивостей (характеристик) якості та ціни товару

У зв’язку із частими порушеннями законодавства про захист від недобросовісної конкуренції, особливо в рекламі лікарських засобів, АМКУ було надано відповідні роз’яснення5 (далі – Роз’яснення). Згідно Роз’яснень частими твердженнями в рекламі є акцентування (як у аудіосупроводі, так і у візуальних ефектах) на швидкому ефекті від прийому відповідного лікарського засобу («швидка дія», «швидке полегшення», «негайне усунення» симптомів хвороби тощо). Проте, така інформація може містити ознаки неточної, оскільки кожен лікарський засіб містить конкретно визначені умови його застосування (у тому числі строки прийому та час дії), які можуть бути неоднаковими у різних клінічних випадках6.

Таким чином, твердження щодо часових проміжків (швидкості дії) тих чи інших лікарських засобів у рекламі повинні узгоджуватися з інформацією, що міститься в інструкціях про застосування таких лікарських засобів.

Таким чином, використання таких тверджень як «… долає швидко …», «… швидко знищує …», «… допомагає швидко очистити …» та/або інших варіацій, за умов, коли інструкція для застосування лікарського засобу містить інформацію, зокрема, про абсорбцію відповідного лікарського засобу протягом різних проміжків часу (наприклад, від однієї години до двох) та/або тривалості лікування (наприклад, від 2 до 4 тижнів, а в деяких випадках до 6 місяців), на думку АМКУ є нечітким формулюванням, яке може ввести споживачів в оману. Тому, такі дії можуть містити ознаки поширення неточної інформації, що впливає або може вплинути на попит споживачів».

Окрім цього, відповідно до п. 18 Роз’яснень така характеристика як «помірна ціна» («доступна ціна» та ін.) також може вводити споживачів в оману, оскільки поняття цінової «помірності» та «доступності» є різним для категорій населення з різним доходом. Враховуючи зазначене, АМКУ визначає поширення таких відомостей в рекламі як дії, що містять ознаки поширення неточної інформації, що можуть вплинути на попит споживачів та є порушенням статти 15-1 Закону. Тому суб’єкти господарювання мають звертати увагу на вислови та твердження, перебільшення які використовуються в рекламі.

Одним із прикладів неточної інформації щодо лікарських засобів можна побачити у справі АМКУ щодо рекламування лікарського засобу «КОМБІСПАЗМ®»7. На телебаченні поширювались рекламні ролики (різного хронометражу) лікарського засобу:

Один із прикладів неточної інформації щодо лікарських засобів можна побачити у справі АМКУ щодо рекламування лікарського засобу КОМБІСПАЗМ®

 

Товариство з обмеженою відповідальністю «ОРГАНОСІН ЛТД» було розміщено таку інформацію про лікарський засіб «КОМБІСПАЗМ®» на вебсайті:

фото сайту Комбіспазм

Фото сайту Комбіспазм

Вказаний лікарський засіб позиціонується як засіб, що застосовується при головному болі. При цьому Товариством повідомляється, він «…долає швидко біль та спазм…».

Тобто, рекламою доноситься інформація про швидкий ефект після прийому зазначеного лікарського засобу при головних болях та спазмі, що, у свою чергу може ототожнюватись із короткими періодами часу (5, 10, 15 хвилин тощо).

АМКУ встановлено, що поширена інформація «швидко» з огляду на фактичну дію лікарського засобу, може містити ознаки порушення законодавства про захист від недобросовісної конкуренції у вигляді поширення неповної інформації.

Крім того, така характеристика як «доступна ціна», як зазначено в рекламі також може бути додатковим стимулом для привернення уваги споживачів та вводити їх в оману, оскільки така характеристика лікарського засобу, як «доступна ціна», може бути правдивою, проте, в силу різних причин мінливою. Тому, поширення такої інформації також містить ознаки неточної.

АМКУ прийшов до висновку, що повідомлення неточних відомостей: «…долає швидко біль та спазм…», «…звільни голову за доступною ціною…» може вплинути на наміри споживачів щодо придбання товару цього суб’єкта господарювання та рекомендував припинити дії з поширення такої неповної інформації.

Ще одним прикладом справ щодо недобросовісної конкуренції можна назвати справу товариства з обмеженою відповідальністю «Деражнянський молочний завод» (далі – ТОВ «ДМЗ»)8 щодо поширення на упаковках виробленого ним продукту «МАСЛО», «ДСТУ 4399:2005»  інформації, що вводить в оману щодо його назви та характеристик.

АМКУ провів дослідження та встановив, що протоколом випробувань встановлено, що Продукція містить немолочні жири. Нижче зображення етикетки продукції:

Обгортка масла

 

Товариство на вимогу АМКУ надало інформацію, що продукція не може містити у своєму складі немолочні жири. Проте, відповідно до протоколу випробувань продукції, у складі продукції виявлено жири немолочного походження. Отже, продукція не є маслом солодковершковим у розумінні законодавства, що свідчить про те, що інформація «МАСЛО», «ДСТУ 4399:2005», поширена щодо продукції, є неправдивою.

Зазначені дії товариства щодо поширення неправдивої інформації про склад продукції є порушенням, передбаченим статтею 15-1 Закону у вигляді поширення інформації, що вводить в оману. АМКУ накладено штраф у розмірі 9 459 200 (дев’ять мільйонів чотириста п’ятдесят дев’ять тисяч двісті) гривень. АМКУ також було прийнято ряд схожих рішень в аналогічних справах від 10 грудня 2020 року: № 772-р9, № 771-р10, № 774-р11, № 773-р12.

Практика розгляду АМКУ справ щодо неправомірного використання оформлення упаковки товарів без дозволу (згоди) суб’єкта господарювання, який раніше почав використовувати його у господарській діяльності

Окремо слід зазначити про актуальність статті 4 Закону, відповідно до ч. 1 якої «неправомірним є використання імені, комерційного (фірмового) найменування, торговельної марки (знака для товарів і послуг), рекламних матеріалів, оформлення упаковки товарів і періодичних видань, інших позначень без дозволу (згоди) суб’єкта господарювання, який раніше почав використовувати їх або схожі на них позначення у господарській діяльності, що призвело чи може призвести до змішування з діяльністю цього суб’єкта господарювання».

Однією із характерних прикладів є справа ТОВ «Фармацевтична компанія «Здоров’я» , яке здійснювало виробництво фармацевтичних препаратів без дозволу приватного акціонерного товариства «Фармацевтична фірма «Дарниця» з використанням оформлення упаковки лікарського засобу «Цитрамон-Здоров’я», яке схоже на оформлення упаковки лікарського засобу «Цитрамон-Дарниця», яке ПрАТ «Фармацевтична фірма «Дарниця» раніше за товариство з обмеженою відповідальністю «Фармацевтична компанія «Здоров’я»13 почало використовувати в господарській діяльності, що могло призвести до змішування з діяльністю ПрАТ «Фармацевтична фірма «Дарниця». Такі дії визнано порушенням, передбаченим статтею 4 Закону.

Ніжче надаємо оформлення упаковок лікарських засобів, що є предметом звернення:

АМКУ встановлено, що оформлення упаковок лікарського засобу «Цитрамон-Дарниця» схоже з оформленням упаковок лікарського засобу «Цитрамон-Здоров’я».

АМКУ встановлено, що оформлення упаковок лікарського засобу «Цитрамон-Дарниця» схоже з оформленням упаковок лікарського засобу «Цитрамон-Здоров’я». Такі дії ТОВ «Фармацевтична компанія «Здоров’я» могло призвести до змішування з діяльністю ПрАТ «Фармацевтична фірма «Дарниця», АМКУ накладено штраф у розмірі 10 191 755 (десять мільйонів сто дев’яносто одна тисяча сімсот п’ятдесят п’ять) гривень.

Ще одним показовим прикладом може слугувати справа ПрАТ «Первомайський молочноконсервний комбінат» та ПрАТ «Хмельницька маслосирбаза» (Товариства), які використовували елементи оформлення етикеток продукції без дозволу ТОВ «Мілк – Інвест» та ПрАТ «Ічнянський молочноконсервний комбінат».

ПрАТ «Первомайський молочноконсервний комбінат» та ПрАТ «Хмельницька маслосирбаза» (Товариства) використовували елементи оформлення етикеток продукції без дозволу ТОВ «Мілк – Інвест» та ПрАТ «Ічнянський молочноконсервний комбінат» (Заявники), які раніше почали використовувати схожі позначення у господарській діяльності.

Ще одним показовим прикладом може слугувати справа ПрАТ «Первомайський молочноконсервний комбінат» та ПрАТ «Хмельницька маслосирбаза» (Товариства), які використовували елементи оформлення етикеток продукції без дозволу

АМКУ рекомендував припинити дії з використання елементів оформлення етикеток молока незбираного згущеного з цукром та продукту молоковмісного згущеного з цукром «Сгущенка» у вигляді стрічок із написом, медалей, торговельних марок, полуниці у бризках молока, розміщених так само, як і схожі елементи на етикетках молока незбираного згущеного з цукром та продукту молоковмісного згущеного з цукром «Сгущенка», що виготовлені ПрАТ «Ічнянський молочно-консервний комбінат» на замовлення ТОВ «Мілк – Інвест», які раніше почали використовувати у господарській діяльності схожі позначення та їх місця розміщення. Такі дії можуть призвести до змішування з діяльністю ПрАТ «Ічнянський молочно-консервний комбінат» і ТОВ «Мілк – Інвест».

Як видно із вище наведеної інформації, суб’єктам господарювання слід ретельно аналізувати упаковку, рекламні матеріали, склад, властивості своєї продукції, перед виском в обіг та рекламуванням. На сьогодні проводиться активна роз’яснювальна робота АМКУ та вже напрацьована практика АМКУ у справах про недобросовісну конкуренцію.

На практиці, АМКУ детально перевіряє інформацію, наприклад, в рекламі товарів чи послуг в мережі Інтернет, на телебаченні, на листівках, бланках замовлень, на плакатах зовнішньої та внутрішньої реклами, на радіо, в соціальних мережах. Такі справи АМКУ не рідко проводить за власною ініціативою або за заявою фізичних/юридичних осіб, чиї права порушені чи могли бути порушені в результаті поширення неповної, неточної інформації про продукцію та послуги.

 


1 https://amcu.gov.ua/storage/app/uploads/public/605/4a0/e26/6054a0e268fc0702551413.pdf2 https://pravo.ua/iak-pravozastosuvannia-vyznachaie-umovy-konkurentsii-rozpovily-na-vii-ukrainian-antitrust-forum/

3 Рішення АМКУ від 05 серпня 2021 р. No 453-р “Про порушення законодавства про захист від недобросовісної конкуренції та накладення штрафу” – https://amcu.gov.ua/npas/pro-porushennya- zakonodavstva-pro-zahist-vid-nedobrosovisnoyi-konkurenciyi-ta-nakladennya-shtrafu-29

4 Рішення АМКУ від 26 листопада 2020 р. No 740-р “Про порушення законодавства про захист від недобросовісної конкуренції та накладення штрафу” – https://amcu.gov.ua/npas/pro-porushennya- zakonodavstva-pro-zahist-vid-nedobrosovisnoyi-konkurenciyi-ta-nakladennya-shtrafu-20

5 Роз’яснення АМКУ від 16 березня 2021 року № 13-рр «Щодо застосування положень статті 15-1 Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції» стосовно реклами лікарських засобів – https://amcu.gov.ua/npas/shchodo-zastosuvannya-polozhen-statti-151-zakonu-ukrayini-pro-zahist-vid-nedobrosovisnoyi-konkurenciyi-stosovno-reklami-likarskih-zasobiv

6 Роз’яснення АМКУ від 16 березня 2021 року № 13-рр «Щодо застосування положень статті 15-1 Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції» стосовно реклами лікарських засобів», (п. 11-15) – https://amcu.gov.ua/npas/shchodo-zastosuvannya-polozhen-statti-151-zakonu-ukrayini-pro-zahist-vid-nedobrosovisnoyi-konkurenciyi-stosovno-reklami-likarskih-zasobiv

7 Рекомендації АМКУ від 12 листопада 2020 р № 54- рк «Про припинення дій, що містять ознаки порушення законодавства про захист від недобросовісної конкуренції» – https://amcu.gov.ua/npas/pro-pripinennya-dij-shcho-mistyat-oznaki-porushennya-zakonodavstva-pro-zahist-vid-nedobrosovisnoyi-konkurenciyi-20

8 Рішення АМКУ від 10 грудня 2020 р. № 776-р «Про порушення законодавства про захист від недобросовісної конкуренції та накладення штрафу»

9 https://amcu.gov.ua/npas/pro-porushennya-zakonodavstva-pro-zahist-vid-nedobrosovisnoyi-konkurenciyi-ta-nakladennya-shtrafu-26

10 https://amcu.gov.ua/npas/pro-porushennya-zakonodavstva-pro-zahist-vid-nedobrosovisnoyi-konkurenciyi-ta-nakladennya-shtrafu-22

11 https://amcu.gov.ua/npas/pro-porushennya-zakonodavstva-pro-zahist-vid-nedobrosovisnoyi-konkurenciyi-ta-nakladennya-shtrafu-21

12 https://amcu.gov.ua/npas/pro-porushennya-zakonodavstva-pro-zahist-vid-nedobrosovisnoyi-konkurenciyi-ta-nakladennya-shtrafu-24

13 Рішення Тимчасової адміністративної колегії Антимонопольного комітету України від 17 грудня 2020 р. № 793-р «Про порушення законодавства про захист від недобросовісної конкуренції та накладення штрафу» – https://amcu.gov.ua/npas/pro-porushennya-zakonodavstva-pro-zahist-vid-nedobrosovisnoyi-konkurenciyi-ta-nakladennya-shtrafu-27.