Аграріїв захистять від рейдерів

Аграріїв захистять від рейдерів

Заплановано внести зміни до 14 законів України, які спрямовані на комплексну протидію рейдерству. Зокрема, до Державного земельного кадастру збираються внести відомості про всі ділянки.

Комітет з питань аграрної політики та земельних відносин рекомендує Верховній Раді прийняти в цілому як Закон законопроект № 8121 про зміни до Земельного кодексу щодо протидії рейдерству.

Планується встановити запобіжники щодо захисту майнових прав власників і користувачів земельних ділянок з метою запобігання протиправному поглинанню та захоплення підприємств в аграрному секторі економіки.

Власник нерухомого майна односторонньою правовою угодою зможе вимагати нотаріально посвідчити договір, предметом якого є нерухоме майно або його частину, а також скасувати таку вимогу (якщо посвідчення не передбачено законом). Вимога обов’язкового нотаріального посвідчення договору підлягає реєстрації як обтяження в Державному реєстрі прав на нерухоме майно та може бути скасована за заявою власника нерухомості.

Крім того, державні кадастрові реєстратори отримають онлайн-доступ до відомостей, які містяться в реєстрі, а державні реєстратори прав – до відомостей Державного земельного кадастру.

Власникам і користувачам земельних ділянок більше не треба буде отримувати паперові витяги про земельні ділянки з кадастру. Держреєстратори повинні будуть при здійсненні реєстраційних дій самостійно формувати такі вилучення в електронній формі.

Законопроект передбачає автоматичне продовження дії договору оренди землі на такий же термін і на тих самих умовах, при наявності умови про автоматичне відновлення і, якщо орендована земельна ділянка не відноситься до земель державної або комунальної власності. Інформація про автоматичне відновлення угод обов’язково вноситься до реєстру при проведенні державної реєстрації такого права. Крім того, до реєстру вносяться відомості про ціну (вартість) нерухомого майна та права на нього за відповідними договорами.