Друга хвиля COVID-19 – правові нюанси та перспективи

Друга хвиля COVID-19 – правові нюанси та перспективи

Сподіваємося, що в цьому повідомленні для вас не буде нічого нового, і ви вже про це подбали і усвідомили. Проте, думаю, буде все ж таки корисно нагадати про певні аспекти в правовій і комерційній площині, про виконання яких слід подбати з огляду на поточну пандемію та які ми б хотіли нагадати, враховуючи наш практичний досвід останніх місяців. Отже:

  1. Переконайтеся, що у вас розроблений і впроваджений пакет документів, що регулює можливість віддаленої роботи (внутрішнє положення та наказ про роботу з дому, документи щодо компенсації видатків працівників на дому тощо). Як показує практика останніх місяців, все більше підприємств приймають стратегічне рішення щодо переведення частини працівників на надомну роботу на постійній основі. Це вимагає ще більшої уваги до розробки зазначених документів. В тому числі, це важливо з точки зору податкових питань.
  2. Якщо, на жаль, ви плануєте скорочення чи істотну зміну умов праці (зменшення заробітку тощо) пам’ятайте, що досить часто такі зміни можуть потребувати згоди працівників, профсоюзів (органів по представництву колективам тощо) та можуть бути впроваджені не раніше ніж через 2 місяці. Тому подбати про правильне оформлення цих аспектів слід заздалегідь.
  3. Хоча наразі все більше лунає закликів щодо непродовження карантинних обмежень (навіть у випадку загострення епідеміологічної ситуації), ми повинні бути свідомими в тому, що нові істотні обмеження цілком ймовірні в найближчі місяці. В першу чергу, можуть постраждати заклади громадського харчування, місця розваг, непродуктові магазини, сфера туризму і транспорту тощо. Тому більшість підприємств в цій сфері досить активно вивчають правові аспекти перепрофілювання бізнесів в інші русла, як то віддалена торгівля (в тому числі онлайн), впровадження нових ІТ-рішень тощо. Радимо звернути особливу увагу на системний та стратегічний перегляд зазначених процесів.
  4. Ви ще не впровадили систему електронного документообороту? Радимо негайно зробити це, де тільки можливо (підписання договорів, первинних документів тощо). Це не лише дозволить вирішити певні незручності, викликані карантинними обмеженням, але й зробить внесок в збереження природи. Зробити це легко. Є всі правові та технічні умови.
  5. M&A – зупинка чи очікуємо пожвавлення? З огляду на світову кризу, спричинену COVID-19, багато нових проектів в сфері злиття та поглинання або інвестиційних починань були згорнуті або призупинені. Проте, як не сумно звучить, прислів’я «кому війна, а кому мати рідна» в подібних випадках діє. Криза та занепад діяльності одних бізнесменів, відкриває можливості для інших. На жаль, на тлі кризи і загрози банкрутства, велика кількість підприємств потребує негайних фінансових вливань з метою утримання бізнесу, виплати боргів тощо. Це змушує їх реалізувати активи, за цінами, нижче від ринкових до кризових цін.

Ми вже бачимо, що в найближчі місяці може скластися досить гарна ситуація щодо інвестування в певні сфери. Зокрема, прогнозується падіння цін в сферах нерухомості (комерційна та окремі офісні приміщення), земля для комерційної забудови тощо. Вже наразі з’являється велика кількість цікавих пропозицій по всій Україні, і прослідковується тренд до їх збільшення.

Відзначаємо активізацію в ІТ-секторі, особливо, в сфері розваг та комунікацій (комп’ютерні ігри, соціальні мережі тощо), налагодження систем електронного документообігу, онлайн торгівлі тощо. Безумовно, цей напрямок також залишається надзвичайно цікавим для інвестування.

Досить перспективним вбачають напрямки інвестування в сфері внутрішнього туризму.

Щиро сподіваємося, що криза викликала не лише втрати, але й спонукає вас до оптимізації бізнес-процесів та відкриття нових напрямків. Команда ж SMD Partners завжди знаходиться поруч і готова допомогти.