Угода про цифрову торгівлю UK-UA, посилено захист інтелектуальної власності, реєстр санкцій

Посилено захист прав інтелектуальної власності відповідно до норм європейського законодавства: Закон

20.03.2023 Верховна Рада України прийняла закон (законопроєкт № 6464 від 24.12.2021) «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав інтелектуальної власності».

Законом передбачено, зокрема:

 • можливість вилучення з цивільного обігу товарів, виготовлених або поширених з порушенням права інтелектуальної власності, та матеріалів і знарядь, які використовувалися для виготовлення таких товарів, за рахунок особи, яка вчинила правопорушення;
 • додаткові можливості застосування разової грошової виплати замість інших способів захисту прав інтелектуальної власності, за умови, що право порушено відповідачем ненавмисно і без недбалості, а застосування способів захисту є неспівмірним шкоді, заподіяній позивачеві;
 • уточнення процедури витребування доказів у вигляді інформації про походження і мережі розповсюдження товарів чи послуг, що порушують право інтелектуальної власності;
 • додаткові можливості публікації в засобах масової інформації або доведення до загального відома іншим шляхом відомостей про порушення права інтелектуальної власності та зміст судового рішення щодо такого порушення за рахунок особи, яка вчинила правопорушення.

Як зазначається у повідомленні державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності», метою законопроєкту № 6464 є імплементація до національного законодавства положень Угоди про асоціацію між Україною та ЄС та Директиви 2004/48/ЄС Європарламенту та Євроради про захист прав інтелектуальної власності.

Україна та Велика Британія підписали Угоду про цифрову торгівлю

20.03.2023 було підписано Угоду про цифрову торгівлю між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії, яка, в перспективі, яка підтримає економіку України та значно покращить торгові та інвестиційні відносини.

За повідомленням Мінекономіки, ця угода є правовим фундаментом для більшого розвитку цифрової економіки – від електронної комерції до кібербезпеки – торгівлі цифровими продуктами і послугами між Україною та Великою Британією.

Як зазначила Перший віце-прем’єр-міністр України – Міністр економіки України Юлія Свириденко: «Підписання цієї Угоди – справді ключовий момент у двосторонніх відносинах між Україною та Великою Британією, ще один великий крок до розширення співпраці між українським та британським бізнесом. Реалізація Угоди поглибить участь України в глобальних ланцюгах постачань, сприятиме розвитку малого та середнього підприємництва та участі жінок у цифровій економіці, а також зменшить перешкоди для участі у глобальній цифровій торгівлі».

Угода про цифрову торгівлю доповнює Угоду про політичне співробітництво, вільну торгівлю і стратегічне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії і Північної Ірландії від 08.10.2020 та набере чинності після виконання всіх внутрішньодержавних процедур.

Додатково, у повідомленні британського уряду зазначається, що Велика Британія обіцяє продовжити скасування мит на всі українські товари до березня 2024 року. Нагадаємо, що Велика Британія ще в травні 2022 року ухвалила рішення знизити мита на всі товари з України до нуля.

В Україні планується створення Державного реєстру санкцій: законопроєкт

20.03.2023 Верховною Радою України прийнято за основу законопроєкт № 8392 від 27.01.2023, який передбачає створення Державного реєстру санкцій.

Мета створення такого Реєстру – надання публічного доступу до актуальної та достовірної інформації про всіх суб’єктів, щодо яких застосовано персональні санкції відповідно до Закону України «Про санкції». Дані Реєстру мають бути відкритими і загальнодоступними, крім випадків передбачених законом.

У Реєстрі планується зазначати, зокрема, такі дані:

 • підстави для застосування, зміни або скасування санкцій;
 • перелік санкцій;
 • державні органи, відповідальні за виконання рішення РНБО щодо застосування, зміни або скасування національних санкцій;
 • перелік осіб, щодо яких застосовано санкції, та відомості для їх ідентифікації.

У рамках дерегуляції економіки Уряд скасував застарілі інструменти

За повідомленням Міністерства економіки України, відповідно до рекомендацій Міжвідомчої робочої групи з питань прискореного перегляду інструментів держрегулювання господарської діяльності рішенням Кабінету Міністрів України, схваленому на засіданні 17 березня 2023 року, скасовані застарілі інструменти.

Так, рішенням Уряду скасовані:

 • видача контрольних марок на розповсюдження примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп’ютерних програм, баз даних. Йдеться про голограми на СD, без яких роздрібний продаж дисків був заборонений;
 • висновок науково-дослідної організації стосовно технічної неможливості знешкодження та утилізації шкідливих речовин, відходів виробництва та стічних вод;
 • висновок про те, що товари, які використовуються для розвитку виробництва і забезпечення споживання біологічних видів палива, не виробляються та не мають аналогів в Україні.

Також, своїм рішенням Уряд передав повноваження щодо видачі свідоцтва представника у справах інтелектуальної власності (патентного повіреного) до Національного органу інтелектуальної власності (НОІВ). Функції НОІВ, станом на сьогодні, виконує державне підприємство «Український інститут інтелектуальної власності» (Укрпатент).

Нагадаємо, що до сьогодні ці повноваження належали Мінекономіки.