Адвокати відстояли інтереси інвестиційного фонду

Адвокати юридичної компанії “Сирота, Мельник, Дзіс та партнери” відстояли інтереси інвестиційного фонду, який здійснює діяльність у сфері нерухомості, у Верховному Суді, чим створили новий прецедент для цієї категорії справ.

Спір

Спір тривав з 2022 року. Клієнт придбав права власності на торговельні марки і звернувся до Національного органу інтелектуальної власності (НОІВ) з метою публікації відповідної інформації в офіційному бюлетені “Промислова власність” та внесення відомостей до Державного реєстру свідоцтв України на торговельні марки.

НОІВ відмовив клієнту у відповідній реєстрації та публікації інформації стосовно придбаним ним торговельних марок з єдиним посиланням на те, що інвестиційний фонд не є юридичною особою, незважаючи на те, що в інтересах клієнта діяла компанія з управління активами. Оскільки такими діями НОІВ було грубо порушено права клієнта, адвокати звернулись до суду з метою захисту прав власника торговельних марок.

У зв’язку з відсутністю судової практики з аналогічних спорів Верховний Суд прийняв до провадження касаційну скаргу НОІВ і в березні 2024 року надав свої висновки, а саме суд звернув увагу на те, що пайовий фонд у спірних правовідносинах є об’єктом – сукупністю активів (а не суб’єктом права, як про це помилково зазначав НОІВ). Водночас суб’єктами прав у таких правовідносинах є: компанія з управління активами (господарське товариство, створене відповідно до законодавства у формі акціонерного товариства або товариства з обмеженою відповідальністю) та учасники пайового фонду (юридична або фізична особа, яка є власником інвестиційного сертифіката такого фонду в силу приписів статті 45 Закону України «Про інститути спільного інвестування»).

Висновки

Верховний Суд надав висновки, відповідно до яких державна реєстрація виключних майнових прав інтелектуальної власності на торговельну марку на ім’я компанії з управління активами із зазначенням реквізитів фонду, в інтересах якого така компанія діє, не суперечить нормативно-правовим актам, якими врегульовано питання інститутів спільного інвестування.

При цьому суд також зазначив, що у зв’язку з тим, що УКРНОІВІ є функціональним правонаступником Укрпатенту, відтак саме УКРНОІВІ як орган, що виконує повноваження НОІВ, зобов’язаний вчинити дії із здійснення публікації та внесення відповідних відомостей до Державного реєстру свідоцтв України на торговельні марки.

Відтак, партнер нашої юридичної компанії Сергій Дзіс разом з адвокатом компанії Катериною Петрушиною виграли справу в судах першої, другої та касаційної інстанцій, та стали учасниками формулювання нового підходу для визначення прав інвестиційних фондів на реєстрацію виключних майнових прав інтелектуальної власності в НОІВ.