Допуск податкової до перевірки позбавляє можливості оскаржити право на її проведення

Допуск податкової до перевірки позбавляє можливості оскаржити право на її проведення

Позови платників податків, спрямовані на оскарження рішень (у тому числі наказів про призначення перевірки), дій чи бездіяльності контролюючих органів щодо призначення та / або проведення перевірок, можуть бути задоволені лише в тому випадку, якщо до моменту винесення судового рішення не відбулося допуску посадових осіб контролюючого органу у спірній перевірці.

До такого висновку дійшов Верховний Суд у постанові у справі № 804/1113/16.

Суть спору полягає в тому, що ОДПІ згідно з планом-графіком прийняла наказ про проведення документальної планової виїзної перевірки підприємства, за результатами якої склала акт, що став підставою для прийняття податкового повідомлення-рішення про збільшення підприємству суми грошового зобов’язання з ПДВ по основному платежу і по штрафним санкціям.

Позивач, звернувшись до суду з вимогами визнати незаконним і скасувати наказ ОДПІ, обґрунтував це тим, що на нього поширювався мораторій на проведення перевірок відповідно до Прикінцевих положень Закону України від 28.12.2014 р № 71-VIII (далі – «Закон № 71 -VIII»).

Колегія суддів зазначила, що платник податків, який вважає порушеним порядок і підстави призначення податкової перевірки, зокрема виїзної, повинен захищати свої права шляхом недопущення посадових осіб контролюючого органу до такої перевірки. Якщо ж допуск до податкової перевірки відбувся, у подальшому предметом розгляду в суді повинна бути лише суть виявлених порушень податкового та іншого законодавства.

Таким чином, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції, який полягає в тому, що позивач, який допустив посадових осіб контролюючого органу до проведення перевірки, тим самим втратив своє право на оскарження наказу про проведення виїзної перевірки. За таких обставин скасування акта не може привести до відновлення порушених прав підприємства, оскільки права останнього порушують лише наслідки проведення такої перевірки у вигляді податкового повідомлення-рішення.

Разом з тим позивач не позбавлений права оскаржити зазначене податкове повідомлення-рішення з підстав його невідповідності закону або компетенції контролюючого органу, в тому числі з підстав застосування до позивача гарантованого державою мораторію на проведення перевірки, передбаченого Прикінцевими положеннями Закону № 71-VIII.