Через півроку запрацюють нові правила маркування харчових продуктів

Через півроку запрацюють нові правила маркування харчових продуктів

Нові правила маркування харчових продуктів: інформація на упаковках харчових продуктів скоро стане більш розбірливою і інформативною. Споживачі отримають всю необхідну інформацію, зокрема, чи є в них алергени і глютен.
Відповідний Закон «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів» вводиться в дію 6 серпня 2019 року (через 6 місяців після опублікування), крім окремих положень, які діють з 7 лютого (одночасно в маркуванні харчових продуктів можуть застосовуватися позначення одиниць виміру з використанням літер латинського або грецького алфавіту).
Харчові продукти, які відповідають вимогам законодавства можуть здійснюватися або вводитися в обіг протягом трьох років після введення в дію Закону і перебувати в обороті до настання кінцевої дати споживання або терміну придатності.
При цьому операторам ринку забороняється здійснювати обіг харчових продуктів, отриманих з потужностей, які не пройшли державну реєстрацію або не отримали експлуатаційного дозволу або використовувати такі харчові продукти у виробництві харчових продуктів.
Закон зобов’язує розміщувати на фасованих харчових продуктах наступну інформацію:

 • а) назву харчового продукту;
 • б) перелік інгредієнтів;
 • в) будь-які інгредієнти або допоміжні матеріали для переробки, які викликають алергічні реакції або непереносимість, і використовуються у виробництві або приготуванні харчового продукту і залишаються в готовому продукті, навіть у зміненій формі;
 • г) кількість певних інгредієнтів або категорій інгредієнтів;
 • д) кількість харчового продукту в установлених одиницях виміру;
 • е) мінімальний термін придатності або дата «вжити до»;
 • ж) будь-які особливі умови зберігання і / або умови використання (у разі необхідності);
 • з) найменування і місцезнаходження оператора ринку, відповідального за інформацію про харчовий продукт; а для імпортованих харчових продуктів – найменування і місцезнаходження імпортера;
 • и) країна походження або місце походження (стосовно м’яса або продуктів назва яких може ввести в оману щодо країни походження);
 • к) інструкція по використанню – у випадках, коли відсутність таких інструкцій ускладнює належне використання харчового продукту;
 • л) для напоїв з вмістом спирту етилового понад 1,2 відсотка об’ємних одиниць – фактичний зміст спирту в напої;
 • м) інформація про поживну цінність харчового продукту.

Додатково до цієї інформації надається інформація по окремих типах або категоріях харчових продуктів. Перелік такої інформації викладено у додатку № 2 до Закону, зокрема, на замороженому м’ясі або напівфабрикатах має бути вказана дата заморожування. На напоях з високим вмістом кофеїну або харчових продуктах з додаванням кофеїну (крім кави та чаю) вказуватиметься інформація про високий вміст кофеїну і т.д.
Також у додатку № 3 до Закону міститься перелік харчових продуктів, на які не поширюється вимога щодо зазначення обов’язкової інформації про поживну цінність. Наприклад, вода питна, трави, прянощі, сіль і так далі.
Інформація про харчовий продукт не має вводити споживача в оману, особливо в частині властивостей і характеристик харчових продуктів і наслідків їх споживання, а також в частині приписування харчовим продуктам лікувальних властивостей. Вказана заборона поширюється також на рекламу і представлення харчових продуктів.